Bactroban yüzde 2 15 Gr Krem

Bactroban yüzde 2 15 Gr Krem

Bactroban yüzde 2 15 Gr Krem nedir , niçin kullanılır , endikasyonları , yan etkileri nelerdir ,prospektüs bilgileri, farmakolojik özellikleri , kullanma talimatı

Formülü:
Bactroban Krem %2, beyaz yumuşak parafin bazında %2 mupirosin içermektedir. Koruyucu olarak, fenoksietanol ve benzil alkol içermektedir.
Farmakolojik özellikleri:
Farmakodinamik Özellikleri
Mupirosin, Pseudomonas fluorescensin fermentasyonu ile üretilen bir antibiyotiktir. Metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) dahil çok sayıda gram-pozitif bakterilere karşı etkilidir. Mupirosin aynı zamanda belirli gram negatif bakterilere karşı da etkilidir. Mupirosin, reversible olarak ve bakteriyal isolosil transfer-RNA sentetaz enzimine spesifik olarak bağlanarak bakteriyel protein sentezini inhibe eder. Bu özel etki mekanizması nedeniyle mupirosin, diğer sınıf antibakteriyel ajanlarla in vitro çapraz direnç göstermez. Direnç nadiren görülür. Ancak, mupirosin direnci oluşursa, bu modifiye isolösil-tRNA sentetaz üretimi sonucunda olur. Yüksek-düzey plazmid-kaynaklı direnç (MIK>1024 mcg/mL) bazı S. aureus ve koagülaz-negatif staphylococci suşlarına karşı bildirilmiştir. Mupirosin, topikal uygulama ile ulaşılan konsantrasyonlarda bakterisidal etki gösterir. Ancak, minimum bakterisid konsantrasyon (MBK) ilgili patojenlere karşı genellikle minimum inhibitör konsantrasyondan (MIK) 8 kat ila 30 kat daha fazladır. İlaveten, mupirosin yüksek derecede proteinlere bağlanır (>%97) ve yara sekresyonlarının Mupirosinin MIK değerleri üzerine etkisi beli rI en mem iştir. Mu pi rosi nin Staphylococcus aureus ve Streptococcus pyo gen es suşlarının bir çoğuna karşı etkili olduğu in vitro olarak ve klinik çalışmalarda gösterilmiştir. Aşağıdaki in vitro veriler mevcuttur, fakat klinik anlamlılığı bilinmemektedir. Mupirosin Staphylococcus epidermidis ve Staphylococcus saprophyticus suşlarının çoğuna karşı etkilidir.

Farmakokinetik Özellikleri
Absorpsiyon: Mupirosinin çatlağı ya da kesiği olmayan ciltten sistemik absorbsiyonu düşüktür. Ancak çatlak ya da kesik ciltlerde sistemik absorbsiyon olabilir. Bununla beraber, klinik araştırmalar göstermiştir ki sistemik yolla verildiğinde mikrobiyolojik olarak aktif olmayan metaboliti monik asite metabolize edilir ve hızlıca atılır.
İntravenöz ya da oral uygulamayı takiben, mupirosin hızlı olarak aktif olmayan metaboliti monik aside dönüşür.
Atılım: Mupirosin metabolizma tarafından aktif olmayan metaboliti monik asite dönüştürülür ve vücuttan böbrek yoluyla hızla atılır.
Endikasyonları:
Küçük yırtıklar, dikiş atılmış yaralar ya da aşınma gibi sekonder enfekte travmatik lezyonların topikal tedavisinde endikedir.
Kontrendikasyonları:
Bactroban Krem %2, mupirosine ve bileşenlerine karşı aşırı duyarlılık hikayesi olan hastalara verilmemelidir.
Uyarılar/Önlemler:
Bütün topikal preparatlarda olduğu gibi kremin gözlere bulaşmamasına dikkat edilmelidir.
Kullanımıyla oluşan nadir olası bir duyarlılık reaksiyonu ya da şiddetli lokal iritasyonda tedavi kesilmelidir. Sürülen bölge yıkanarak temizlenmeli ve enfeksiyon için uygun alternatif tedaviye geçilmelidir.
Diğer antibakteriyel ürünlerde de olduğu gibi uzun süre kullanım mupirosine duyarlı olmayan organizmaların aşırı gelişimine neden olabilir.

Gebelik ve emzirme döneminde kullanımı
Gebelik sırasında kullanımı ile ilgili yeterli insan verisi bulunmamaktadır. Ancak, hayvan çalışmalarında gebeliğe veya embriyofötal gelişime karşı risk belirlenmemiştir.
Gebelik kategorisi: B.
Emzirme sırasında kullanımı ile ilgili yeterli insan veya hayvan verisi bulunmamaktadır. Eğer çatlamış meme ucu tedavi edilecekse, emzirmeden önce iyice yıkanması gerekmektedir. Taşıt aracı ve makine kullanma yeteneği üzerine etkisi: Taşıt aracı ve makine kullanma yeteneği üzerine herhangi bir advers etki belirlenmemiştir.
Yan etkiler/Advers etkiler:
Mupirosin krem iyi tolere edilir.

Son güncelleme : 20.10.2015 04:12:25Kategori : İlaçlar Hakkında BilgilerLisans: Creative CommonsKaynakça

Teb İlaç Veri Tabanı:   www.teb.org.tr

Telif Hakkı İhlali veya Uygunsuz İçerik Bildir »

Kategorideki Diğer Konular

DESYREL 50 Mg 30 Tablet

DESYREL nedir, niçin kullanılır , endikasyonları , yan etkileri nelerdir ,prospektüs bil...

Aprazol 30 Mg Kapsül

Aprazol 30 Mg 14 Kapsül nedir ,aprazol prospektüs bilgileri , aprazol yan etkileri nelerdir.Formülü:...

Cec 1000 Mg 10 Efervesan Tablet

Cec 1000 Mg 10 Efervesan Tablet nedir , niçin kullanılır , endikasyonları , yan etkileri nelerdir ,p...

Prednol-l 20 Mg 1 Ampul

Prednol-l 20 Mg 1 Ampul nedir, niçin kullanılır , endikasyonları , yan etkileri nelerdir ,prospektüs...

Yorumlar

Uyarı :

Küfür , hakaret ve lanet söylemleri içeren yorumların yazılması yasaktır.Olumsuz yönde yazılan yorum ve öneriler genel ahlak ve nezaket yazım kurallarına uygun olmalıdır.Lütfen kurallara uyunuz.

Kategoriler

 • » Günlük Yaşam
 • » Kalori ve Diyet
 • » Tıbbi Terimler
 • » Genel Sağlık Bilgileri
 • » Hastalıklar
 • » İlaçlar Hakkında Bilgiler
 • » Vitaminler
 • » İlaç Etken Maddeleri
 • » Diğer
 • » Laboratuvar,Tahlil Konuları
 • Sağlık Kurumları

  Beylikdüzü Devlet Hastanesi

  Pınartepe Mahallesi, 34500 Büyükçekmece/İstanbul

  Sivas Yıldızeli Devlet Hastanesi

  Fevzi Çakmak Mah. Nazmi Yaraş Cad. No:31/3 Yıldızeli / Sivas

  Kayseri Yahyalı Devlet Hastanesi

  Gazibeyli Mahallesi Hacı Hasan Efendi Cad. No:1 Yahyalı Kayseri

  Bursa İznik Devlet Hastanesi

  Mustafa Kemal Paşa Mah., 76, Orhangazi Cd., 16890 İznik/Bursa

  Elazığ Harput Devlet Hastanesi

  Harput Devlet Hastanesi İnönü Caddesi No:8/Elazığ