Calpol 120 Mg 150 Ml Süspansiyon

Calpol 120 Mg 150 Ml Süspansiyon nedir, niçin kullanılır , endikasyonları , yan etkileri nelerdir ,prospektüs bilgileri, farmakolojik özellikleri , kullanma talimatı.

Formülü:
Bir ölçek (5ml), 120 mg parasetamol içerir.
Yardımcı maddeler: Sukroz, sorbitol çözeltisi, metil hidroksibenzoat, karmoizin, çilek aroması.
Farmakolojik özellikleri:
Farmakodinamik özellikleri
Parasetamal, analjezik ve antipiretik bir ajandır. Parasetamalün terapötik etkileri, siklaaksijenaz enziminin inhibisyanu sanucu prastaglandin sentezinin inhibisyanuna bağlı alduğ u düşünülmektedir. Periferik siklaaksijenaza aranla parasetamalün santral siklaaksijenaz üzerine daha etkili inhibitör alduğunu gösteren kanıtlar vardır. Parasetamalün analjezik ve antipiretik özellikleri vardır, fakat sadece zayıf anti-enfiamatuar özelliklere sahiptir. Bu durum; enflamatuar dakuların diğer dakulara aranla daha yüksek seviyelerde hücresel peraksidler içermesi ve bu hücresel peraksidlerin parasetamalün siklaaksijenaz inhibisyanunu önlemesiyle açıklanabilir.

Farmakokinetik özellikleri
Absorpsiyon: Parasetamalün absarpsiyanu başlıca ince barsaklardan pasif transfer ile alur. Gastrik başalma, aral uygulanan parasetamal absarpsiyanu için hız sınırlayıcı bir basamaktır. Daruk plazma parasetamal kansantrasyanu farmülasyana bağlı alarak genellikle aral uygulamadan sanra 30 ila 90 dakika arasında meydana gelir. Parasetamalün değişken bir aranı ilk geçiş metabalizmasında kaybalduğu için aral uygulamadan sanra sistemik dalaşımda tam alarak bulunmaz. Erişkinlerdeki aral biyayararlanımın uygulanan parasetamal miktarına bağlı alduğu görünmektedir. Oral biyayararlanımın 500mglık dazdan sanra %63 iken 1 veya 2g (tablet farmu) dazundan sanra yaklaşık %90’a yükselir.
Dağılım: Parasetamal birçak vücut sıvısına eşit miktarda dağılır. Terapötik dazları takiben parasetamal plazma prateinlerine farkedilir derecede bağlanmaz.
Metabolizma ve eliminasyon: Terapötik dazlardan sanra parasetamalün plazma yarılanma ömrü 1.5-2.5 saatleri arasındadır. Parasetamal karaciğerde metabalize alur. İdrarla atılan majör metabaliti glukuranid ve sülfat kanjugatıdır. Tek dazu (1000mg iv) takiben parasetamalün tatal vücut klirensi yaklaşık 5ml/dak/kg’d ır. Parasetamalü n renal klirensi idrar akış hızına bağlıdır, fakat, pH’ya bağlı değildir. Uygulanan ilacın %4’den daha azı değişmemiş parasetamaldür. Sağlıklı bireylerde terapötik dazun yaklaşık %8S-9S’i 24 saat içinde idrar ile atılır.
Endikasyonları:
Çocuklarda, hafif ve orta şiddetli ağrılar ile ateşin semptomatik tedavisinde endikedir.
Kontrendikasyonları:
Calpol süspansiyon, parasetamole veya bileşenlerinden herhangi birine aşırı duyarlı olduğu bilinen hastalar ile karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalarda kontrendikedir.
Uyarılar/Önlemler:
Caipol süspansiyon, anemisi olanlar, akciğer hastaları, karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Diğer parasetamol içeren ürünlerle Calpol süspansiyonun birlikte kullanımı parasetamol aşırı dozajına neden olabilir, bu nedenle kaçınılmalıdır. Hepatik nekroz, parasetamol aşırı dozajının doza bağlı bir komplikasyonudur. İlaç alımından itibaren 12-48 saat içinde hepatik enzimler artabilir ve protrombin zamanı uzayabilir, fakat klinik semptomlar ilaç alındıktan 1 ila 6 gün arasında belirgin olmayabilir. Tek doz lOg (150mg/kg) veya daha fazla alan bireylerde toksisite olasıdır.

Gebelik ve emzirme döneminde kullanımı:Calpol süspansiyonun gebelikte kullanım güvenilirliği belirlenmemiştir. Bununla beraber, parasetamolün insan gebeliğindeki güvenilirliği ile ilgili epidemiyolojik kanıtlar bulunmaktadır. Calpol süspansiyonun emzirme üzerine etkileri ile ilgili veri bulunmamaktadır. Bu nedenle, parasetamol terapötik dozlarının maternal alımının neonat/bebeklere risk oluşturması beklenmez.

Araba ve makine kullanma becerisi üzerine etkileri:
Bu konuyla ilgili özel bir yorum yoktur. Herhangi bir etki oluşturması beklenmez. Ağrılı durumlarda çocuklarda 5, yetişkinlerde 10 günden fazla süreyle çocuklarda ve yetişkinlerde tekrarlayan, 3 günden fazla süren ve 39.5OC’den yüksek ateş durumunda doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.
Yan etkiler/Advers etkiler:
Parasetamol yaygın olarak kullanılmaktadır ve önerilen dozlarda alındığında yan etkiler hafiftir ve nadiren oluşur ve advers reaksiyon bildirimi nadirdir. Deri döküntüsü ve diğer alerjik reaksiyonlar nadiren oluşur. Trombositik purpura, hemolitik anemi ve agranülositoz içeren izole vakalar bildirilmiştir.

Son güncelleme : 26.12.2015 21:56:17Kategori : İlaçlar Hakkında BilgilerLisans: Creative CommonsKaynakça

Teb İlaç Veri Tabanı:   www.teb.org.tr

Telif Hakkı İhlali veya Uygunsuz İçerik Bildir »

Kategorideki Diğer Konular

Dideral 40 Mg 50 Tablet

Dideral 40 Mg 50 Tablet nedir, niçin kullanılır , endikasyonları , yan etkileri nelerdir ,prospektüs...

Ventolin Nebules 2,5ml 20 Doz

Ventolin Nebules 2,5ml 20 Doz nedir, niçin kullanılır , endikasyonları , yan etkileri nelerdir ,pros...

Glifor 1000 Mg 100 Film Tablet

Glifor 1000 Mg 100 Film Tablet nedir , niçin kullanılır , endikasyonları , yan etkileri nelerdir ,pr...

Fucidin Krem

Fucidin Krem nedir, niçin kullanılır , endikasyonları , yan etkileri nelerdir ,prospektüs bilgileri,...

Yorumlar

Uyarı :

Küfür , hakaret ve lanet söylemleri içeren yorumların yazılması yasaktır.Olumsuz yönde yazılan yorum ve öneriler genel ahlak ve nezaket yazım kurallarına uygun olmalıdır.Lütfen kurallara uyunuz.

Kategoriler

 • » Günlük Yaşam
 • » Kalori ve Diyet
 • » Tıbbi Terimler
 • » Genel Sağlık Bilgileri
 • » Hastalıklar
 • » İlaçlar Hakkında Bilgiler
 • » Vitaminler
 • » İlaç Etken Maddeleri
 • » Diğer
 • » Laboratuvar,Tahlil Konuları
 • Sağlık Kurumları

  Edirne Uzunköprü Devlet Hastanesi

  Muradiye Mah, Keşan Caddesi 19 Mayıs Sokak Uzunköprü/Edirne Pk 22200

  Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi

  Osmangazi Mah. Atlılar Sk. No:45 Keçiören / Ankara

  Konya Yunak Hacı İzzet Baysal Devlet Hastanesi

  Esentepe Mh. Uzun Cd. Pk:42530 Yunak/Konya

  İzmir Kemalpaşa Devlet Hastanesi

  Kırovası Küme Bulvarı 8 Eylül Mahallesi 81/1 Sokak Posta Kodu: 35170 Kemalpaşa/İzmir

  Fatih Haseki Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

  Aksaray Mah., Adnan Adıvar Cad., 34130 Fatih / Istanbul