İşçi Sağlığı ve Beslenmesi

İşçi Sağlığı ve Beslenmesi

Endüstriyel sentetik boyalar ile mobilya ve metal sanayinde boyama işlerinde çalışan işçilerin işleri gereği yaygın olarak, içerisinde ağır kimyasal bulunan boyaları boyanacak yüzey üzerine püskürtme şeklinde uygulamaları sıklıkla yaptıkları bir durumdur.


Bu işlem sırasında boya ve içeriğindeki organik çözücüler ve diğer kimyasal katkıların aerosol halde ortam havasında yüksek yoğunluklara ulaştığı bilinmektedir.Ayrıca, boya ürünleri içerisinde karışım halinde bulunan organik çözücüler de uçucu olduğundan boya yapan kişilerin bu çözücüleri işçilerin teneffüs etmesi kaçınılmazdır.


Uzmanların yaptığı araştırmaların sonuçlarına göre : boya ürünlerinin mesleki olarak sıklıkla kullanıldığı iş kollarında ortam havasında bulunan uçucu kimyasal ve organik çözücülere inhalasyon yoluyla maruz kalınmasının, endojen serbest radikal oluşumunda ciddi bir artışa yol açabileceğini söylemektedirler.


Ayrıca bu meslek kolunda çalışanların serumlarında A, E vitamini ve Selenyum düzeylerinde önemli derecede azalmalar olabileceği de belirlenmiştir.Bu özellikteki iş yerlerinde veya çalışma ortamlarında ortam havasındaki kirliliğin ve zararlı aerosollerin solunarak vücüda alınması sonucu, bu ortamlarda çalışan kişilerde organik ve moleküler düzeyde ciddi sistemik hasarların oluşabileceği endişesinin olduğunu dile getirmişlerdir.


Gerek işyeri sorumlularının gerekse işyerinde boyama işleminde aktif olarak çalışan kişilerin, işlemin zararları ve koruyucu önlemler konusunda yeterlibilgi ve duyarlılıktan yoksun oldukları izlenimi edinilmiştir.Bu tür sanayi iş sekteründe, mesleki risk faktörlerinin yeterince önemsenmediği ve bu konuda çalışanların bilinçlendirilmediği ve gerekli kontrol mekanizmalarının yeterli olmadığı açık bir gerçektir.


Boya ile uğraşan kişilerin kesinlikle standart ölçülere uygun, etkin koruyuculukta maske kullanmaları konusunda bilinçlendirilmeleri,uyarılmaları ve hatta maske kullanımlarının zorunlu hale getirilmesi, ayrıca beslenme olarak ise : antioksidan vitaminler ve Selenyum desteği almalarında yarar olabileceği bildirilmiştir.


Beslenme Uzmanlarının İşçiler İçin Beslenme Önerileri


Prof Doktor Canan Karatay

Magnezyum , potasyum , protein ve selenyum kaynağı olan : et , süt ve süt ürünleri , yumurta meyve sebze kuruyemiş olarakta , kabak çekirdeği , badem , ceviz , fındık , kuru erik , incir ve kuru kayısı tüketmelerini önermektedir.

Son güncelleme : 19.06.2017 05:48:10Kategori : Genel Sağlık BilgileriLisans: Creative CommonsKaynakça

Yazar : Hüseyin Çınar  Okundu : http://www.ntv.com.tr/saglik/canan-karataydan-iscilere-gunde-10-yumurta-2-turp-tuketin,7W58Feg2jEywoYENZppbUg

Telif Hakkı İhlali veya Uygunsuz İçerik Bildir »

Kategorideki Diğer Konular

Alkol ve Antidepresan Kullanımı

Alkol ve antidepresan ilaç kullanımı ,alkol ile antidepresan almak , antidepresan ve alkol ilişkisi ...

MHRS randevu sisteminin faydaları nelerdir?

MHRS randevu uygulamasının hizmete girmesiyle birlikte, sağlık sektöründe bir çok yenilikler ve kola...

Maden suyunun faydaları nelerdir?

Maden suyu , mineral açısından son derece yüksek yer altından çıkan mükemmel bir şifalı sudur.Maden ...

Histamin Nedir?

Histamin : Özellikle akciğer, karaciğer sindirim sisteminde ve vücudun bir çok doku ve organlarında ...

Yorumlar

Uyarı :

Küfür , hakaret ve lanet söylemleri içeren yorumların yazılması yasaktır.Olumsuz yönde yazılan yorum ve öneriler genel ahlak ve nezaket yazım kurallarına uygun olmalıdır.Lütfen kurallara uyunuz.

Kategoriler

 • » Günlük Yaşam
 • » Kalori ve Diyet
 • » Tıbbi Terimler
 • » Genel Sağlık Bilgileri
 • » Hastalıklar
 • » İlaçlar Hakkında Bilgiler
 • » Vitaminler
 • » İlaç Etken Maddeleri
 • » Diğer
 • » Laboratuvar,Tahlil Konuları
 • Sağlık Kurumları

  Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nişantaşı Diyaliz Merkezi

  Teşvikiye, Poyracik Sk No:49, 34365 Şişli/İstanbul

  Kütahya Doç.Dr.Mustafa Kalemli Tavşanlı Devlet Hastanesi

  Kavaklı Mahallesi, Hacı Ahmet Kırı Mevkii No:1, 43300 Tavşanlı/Kütahya

  Hatay Erzin Devlet Hastanesi

  Bahçelievler Mah. İ. Sıtkı Kara Bulvarı No:98 Erzin/hatay

  Tekirdağ Hayrabolu Devlet Hastanesi

  Aydın Evler Mh. Arslan Küme Evleri No:20 Hayrabolu / Tekirdağ

  Yozgat Sarıkaya Devlet Hastanesi

  Şekerpınar Mah., 680 Nolu Sk. No:10, 66650 Sarıkaya/Yozgat