İşçi Sağlığı ve Beslenmesi

İşçi Sağlığı ve Beslenmesi

Endüstriyel sentetik boyalar ile mobilya ve metal sanayinde boyama işlerinde çalışan işçilerin işleri gereği yaygın olarak, içerisinde ağır kimyasal bulunan boyaları boyanacak yüzey üzerine püskürtme şeklinde uygulamaları sıklıkla yaptıkları bir durumdur.


Bu işlem sırasında boya ve içeriğindeki organik çözücüler ve diğer kimyasal katkıların aerosol halde ortam havasında yüksek yoğunluklara ulaştığı bilinmektedir.Ayrıca, boya ürünleri içerisinde karışım halinde bulunan organik çözücüler de uçucu olduğundan boya yapan kişilerin bu çözücüleri işçilerin teneffüs etmesi kaçınılmazdır.


Uzmanların yaptığı araştırmaların sonuçlarına göre : boya ürünlerinin mesleki olarak sıklıkla kullanıldığı iş kollarında ortam havasında bulunan uçucu kimyasal ve organik çözücülere inhalasyon yoluyla maruz kalınmasının, endojen serbest radikal oluşumunda ciddi bir artışa yol açabileceğini söylemektedirler.


Ayrıca bu meslek kolunda çalışanların serumlarında A, E vitamini ve Selenyum düzeylerinde önemli derecede azalmalar olabileceği de belirlenmiştir.Bu özellikteki iş yerlerinde veya çalışma ortamlarında ortam havasındaki kirliliğin ve zararlı aerosollerin solunarak vücüda alınması sonucu, bu ortamlarda çalışan kişilerde organik ve moleküler düzeyde ciddi sistemik hasarların oluşabileceği endişesinin olduğunu dile getirmişlerdir.


Gerek işyeri sorumlularının gerekse işyerinde boyama işleminde aktif olarak çalışan kişilerin, işlemin zararları ve koruyucu önlemler konusunda yeterlibilgi ve duyarlılıktan yoksun oldukları izlenimi edinilmiştir.Bu tür sanayi iş sekteründe, mesleki risk faktörlerinin yeterince önemsenmediği ve bu konuda çalışanların bilinçlendirilmediği ve gerekli kontrol mekanizmalarının yeterli olmadığı açık bir gerçektir.


Boya ile uğraşan kişilerin kesinlikle standart ölçülere uygun, etkin koruyuculukta maske kullanmaları konusunda bilinçlendirilmeleri,uyarılmaları ve hatta maske kullanımlarının zorunlu hale getirilmesi, ayrıca beslenme olarak ise : antioksidan vitaminler ve Selenyum desteği almalarında yarar olabileceği bildirilmiştir.


Beslenme Uzmanlarının İşçiler İçin Beslenme Önerileri


Prof Doktor Canan Karatay

Magnezyum , potasyum , protein ve selenyum kaynağı olan : et , süt ve süt ürünleri , yumurta meyve sebze kuruyemiş olarakta , kabak çekirdeği , badem , ceviz , fındık , kuru erik , incir ve kuru kayısı tüketmelerini önermektedir.

Son güncelleme : 19.06.2017 05:48:10Kategori : Genel Sağlık BilgileriLisans: Creative CommonsKaynakça

Yazar : Hüseyin Çınar  Okundu : http://www.ntv.com.tr/saglik/canan-karataydan-iscilere-gunde-10-yumurta-2-turp-tuketin,7W58Feg2jEywoYENZppbUg

Telif Hakkı İhlali veya Uygunsuz İçerik Bildir »

Kategorideki Diğer Konular

Kanserden Koruyan Vitaminler ve Mineraller

Kanserden Koruyan Vitaminler ve Mineraller Nelerdir?Kanserden Koruyan VitaminlerA vitamini : Yeşil v...

Kemik iliği nakli nedir?

Kemik iliği nakli nedir? Nasıl yapılır? Bazı kan kanseri türlerinde ve aplastik anemi gibi k...

MHRS randevu sisteminin faydaları nelerdir?

MHRS randevu uygulamasının hizmete girmesiyle birlikte, sağlık sektöründe bir çok yenilikler ve kola...

Metabolizmayı hızlandıran yağ yakan yiyecek ve içecekler nelerdir

Metabolizmayı hızlandıran yağ yakan yiyecek ve içecekler nelerdir.Limon Bilim insanlarının araştırma...

Yorumlar

Uyarı :

Küfür , hakaret ve lanet söylemleri içeren yorumların yazılması yasaktır.Olumsuz yönde yazılan yorum ve öneriler genel ahlak ve nezaket yazım kurallarına uygun olmalıdır.Lütfen kurallara uyunuz.

Kategoriler

 • » Günlük Yaşam
 • » Kalori ve Diyet
 • » Tıbbi Terimler
 • » Genel Sağlık Bilgileri
 • » Hastalıklar
 • » İlaçlar Hakkında Bilgiler
 • » Vitaminler
 • » İlaç Etken Maddeleri
 • » Diğer
 • » Laboratuvar,Tahlil Konuları
 • Sağlık Kurumları

  Sinop Atatürk Devlet Hastanesi

  Osmaniye Köyü Mevki,57000 Sinop Erfelek Yolu, Sinop

  Siirt Ağız Ve Diş Sağlığı Merkezi

  Kooperatif Mah. Nihat Aykut Cad. 56100 Siirt

  Hakkari Devlet Hastanesi

  Dağgöl Mahallesi, Gençlik Cd. No:2, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari

  Amasya Suluova Devlet Hastanesi

  Maarif Mahallesi, Yunus Emre Sk. No:1, 05500 Suluova/Amasya

  Ankara Beypazarı Devlet Hastanesi

  Ayvaşık Mahallesi, Beypazarı Devlet Hst. İç Yolu No:1, 06730 Beypazarı/Ankara