Peditus 100 Cc Şurup

Peditus 100 Cc Şurup nedir, niçin kullanılır , endikasyonları , yan etkileri nelerdir ,prospektüs bilgileri, farmakolojik özellikleri , kullanma talimatı.

Formülü:
Her 5ml’de (1 ölçek);

Parasetamol 120 mg,
Guaifenezin 50 mg,
Prilamin maleat 6.25 mg,
Fenilefrin HCL 5 mg,
Alkol,Koruyucu Madde ;Metil paraben,Propil paraben, Boyar Madde;Tartarazin,Tatlandırıcı ve Koku Verici; Sakkaroz, Sodyum siklamat,Sodyum sakkarin,Portakal esansı.
Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:
Nezle,grip ve diğer üst solunum yolları enfeksiyonlarında görülen yüksek ateş,öksürük ve bronş irritasyonu durumları, nezle ve diğer enfeksiyonlarda ortaya çıkan burun tıkanıklıkları, bronşiyal sekresyonların sulandırılması ve yumuşatılması, nezle, grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte görülen baş ağrısı,kas ve eklem ağrıları.
Kontrendikasyonları:
Hepatosellüler yetersizlik.
Uyarılar/Önlemler:
Bileşiminde bulunan tartarazin nedeniyle aşırı duyarlılık reaksiyonları görülebilir.

Bileşimindeki Fenilefrin HCL nedeniyle kardiyovasküler hastalık, hipertansiyon, glokom, diyabet, hipertiroidi ve prostat hipertrofisi durumlarında, ancak doktor tavsiyesi ile küçük dozlarda kullanılabilir.Yine bileşiminde bulunan Prilamin maleat sedasyon yaparak dikkat azalması ve refleks kaybına yol açabileceğinden,özel dikkat gerektiren işlerde çalışanlara ve vasıta kullananlara verilmemelidir.Yine sedatif etki şiddetleneceğinden birlikte alkol alınmamalı ve varsa birlikte kullanılan sedatif ve hipnotiklerin dozları azaltılmalıdır.Çocuklarda ve yetişkinlerde 3 günden fazla süren 39.5 C’den yüksek ateşli durumlarda kullanılmamalıdır.
Yan etkiler/Advers etkiler:
Genellikle yüksek dozlarda şurup kullananlarda baş dönmesi, sinirlilik,kan basıncında yükselme, kalp çarpıntısı,bulantı,idrar zorluğu, sedasyon,uyuşukluk,deri döküntüleri,kaşıntı görülebilir.Bu durumlarda doz azaltılmalı veya ilaç kesilmelidir. Önerilen dozlarda uzun süre kullananlarda hepatotoksik etki gösterebilir.
İlaç etkileşimleri:
Yoktur.
Kullanım şekli ve dozu:
Çocuklarda:

3 yaşına kadar günde 3 defa yarım ölçek (2.5 ml).
3-6 yaş; günde 3 defa 1 ölçek (5 ml).
6 yaşından yukarı her dört saatte bir,1 ölçek (5 ml).

Büyüklerde:
Günde her 4 saatte bir,2 ölçek (10 ml).

Çocuklarda 24 saatte 5 dozdan fazla verilmemeli ve 2 yaşın altındaki çocuklarda doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Doktor tarafından başka türlü önerilmemiş ise 5 günden fazla kullanılmamalıdır.

Son güncelleme : 27.11.2015 21:10:01Kategori : İlaçlar Hakkında BilgilerLisans: Creative CommonsKaynakça

Teb İlaç Veri Tabanı:   www.teb.org.tr

Telif Hakkı İhlali veya Uygunsuz İçerik Bildir »

Kategorideki Diğer Konular

Nac 600 Mg 20 Efervesan Tablet

Nac 600 Mg 20 Efervesan Tablet nedir , niçin kullanılır , endikasyonları , yan etkileri nelerdir ,pr...

Prednol-l 20 Mg 1 Ampul

Prednol-l 20 Mg 1 Ampul nedir, niçin kullanılır , endikasyonları , yan etkileri nelerdir ,prospektüs...

ASİST 200 mg kapsül

ASİST 200 mg kapsül nedir , endikasyonları , yan etkileri nelerdir ,prospektüs bilgileri, farmakolik...

Voltaren Sr 75 Mg 20 Tablet

Voltaren Sr 75 Mg 20 Tablet nedir , niçin kullanılır , endikasyonları , yan etkileri nelerdir ,prosp...

Yorumlar

Uyarı :

Küfür , hakaret ve lanet söylemleri içeren yorumların yazılması yasaktır.Olumsuz yönde yazılan yorum ve öneriler genel ahlak ve nezaket yazım kurallarına uygun olmalıdır.Lütfen kurallara uyunuz.

Kategoriler

  • » Günlük Yaşam
  • » Kalori ve Diyet
  • » Tıbbi Terimler
  • » Genel Sağlık Bilgileri
  • » Hastalıklar
  • » İlaçlar Hakkında Bilgiler
  • » Vitaminler
  • » İlaç Etken Maddeleri
  • » Diğer
  • » Laboratuvar,Tahlil Konuları
  • Sağlık Kurumları

    Antalya Kemer Devlet Hastanesi

    Merkez Mah. Hastane Cad. No:9 Posta Kodu:07980 Kemer/antalya

    Hatay Kırıkhan Ağız Ve Diş Sağlığı Merkezi

    Kurtuluş Mahallesi, İnönü Blv. No:1, 31445 Kırıkhan/Hatay

    Malatya Ağız Ve Diş Sağlığı Merkezi

    İnönü Mahallesi TCDD Ambaryolu No:35 Yeşilyurt/Malatya

    Balıkesir Erdek Neyyire Sıtkı Devlet Hastanesi

    Yalı Mahallesi, Hükümet Cd. No:3, 10500 Erdek/Balıkesir

    Siirt Ağız Ve Diş Sağlığı Merkezi

    Kooperatif Mah. Nihat Aykut Cad. 56100 Siirt